W języku niderlandzkim mamy dwa rodzaje pytań – otwarte i zamknięte. Już brzmi skomplikowanie? Spokojnie, to żadna nowość – w języku polskim jest dokładnie tak samo.
Najpierw zajmijmy się tymi drugimi.
Tu masz kilka przykładów:
Ben je daar? = Jesteś tam?
Ben je hier? = Jesteś tu?
Ben je Pool / Poolse? = Jesteś Polakiem / Polką?
Spreek je Nederlands?* = Mówisz po niderlandzku?
Spreekt u Nederlands?* = Mówi Pan/Pani po niderlandzku?
Zwróć uwagę na pytanie o narodowość: Ben je Pool / Poolse? Zamiast takiego wariantu, możesz też usłyszeć ten z rodzajnikiem nieokreślonym: Ben je een Pool / een Poolse? Która opcja jest poprawna? Obie! Ale ta pierwsza (ta, którą widzisz tu wyżej na tym żółtym tle i o której mówię w video poniżej) jest zdecydowanie częściej używana w takich ogólnych pytaniach o narodowość.
Pytanie zamknięte zaczynamy od czasownika (odmienionego do osoby!), czyli stosujemy tzw. inwersję. Co to znaczy? Najpierw czasownik, a potem dopiero osoba (w naszym przykładzie to odmieniony czasownik „być” = „zijn” => „ben” + osoba „ty” = „je”).
Na takie pytanie (zamknięte) możemy po prostu krótko odpowiedzieć: „Tak” = „Ja” lub „Nie” = „Nee”.
Ben je daar? >>> Ja./Nee.
Dlatego właśnie ten rodzaj pytań nazywamy „zamkniętym”! Bo „zamykają” naszemu rozmówcy możliwość rozgadania się. 😉 Odpowiada on po prostu „tak” lub „nie” i tyle.
OK, idziemy dalej.
W przypadku pytań otwartych taka krótka odpowiedź („tak”/”nie”) nie jest już możliwa i nasz rozmówca musi się bardziej „rozgadać”.
Przykłady pytań otwartych:
Welke taal spreek je? = Jakim językiem mówisz? => Odpowiedź: Ik spreek Pools/Engels/Duits/Nederlands/Frans/Italiaans, itd.
Welk boek lees je? = Jaką/Którą książkę czytasz? => Odpowiedź: Ik lees een boek over Nederland.
Waar woon je? = Gdzie mieszkasz? => Odpowiedź: Ik woon in Groningen/Antwerpen/Breda, itd.
Wat doe je? = Co robisz?* => Jeśli chodzi tu o Twój zawód, odpowiesz: Ik ben leraar/verpleegster/verkoopster/brandweerman … of Batman 😉
Wat doet u? = Co Pan/Pani robi?* => Odpowiedź: Niets.
Odpowiedź na to pierwsze pytanie to np.: Ik spreek Pools. / Ik spreek Nederlands. / Ik spreek Engels. I tak dalej… Ale na pewno nie „Ja” lub „Nee”.
W pytaniu otwartym też stosujemy inwersję (czyli najpierw mamy odmieniony czasownik, a dopiero po nim osobę), ale uwaga: mamy tu COŚ JESZCZE i w dodatku na samym początku! Co takiego? PYTAJNIK. Czyli krótkie słówko pytajne, np.: jak / gdzie / kiedy/ dlaczego/ co / kto, itp. Na obrazku masz te pytajniki po niderlandzku i polsku – popatrz:
Jakie inne pytajniki znasz? Daj znać w komentarzu.
*Zwróć uwagę, jak odmieniamy czasownik w drugiej osobie (ty = jij/je), gdy zadajemy pytanie. Co tu się dzieje? Czegoś tu brakuje, prawda?
Czego? Napisz w komentarzu. Podpowiem: mówię o tym w tym video:
I kolejne zadanie dla Ciebie:
Przetłumacz pytania z pierwszego obrazka (tego na czarnym tle) i odpowiedz na nie.
Czekam na komentarze z rozwiązanymi zadaniami. Do roboty – język sam Ci do głowy nie wejdzie! 😉
Dowiedz się więcej o nauce języka z Verbono Zapisz się na kurs językowy
7 komentarzy
Te filmiki są genialne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie mogę najeść się nimi.
Jestem początkująca i nie wiem kiedy stosować doen a kiedy maken.- Autor
Bardzo się cieszę 🙂 O „doen” i „maken” na pewno jeszcze opowiem.
Emilia,mam niedosyt filmików na youtube( po niderlandzku)😊 więcej proszę bo uczymy się z synem namiętnie 😘i uwielbiamy
- Autor
Bardzo się cieszę! 🙂 Mam już zaplanowane nowe „produkcje youtubowe”, czekam tylko na chwilę wolnego czasu, żeby je zrealizować. Even geduld! :)))
Mieszkam w Belgii i uczę się samodzielnie od ponad roku w wolnym czasie, ponieważ na szkołę nie mam czasu ze względu na pracę ciągle wałkuję słówka z różnych programów
bądź też i ze słownika ale odkąd trafiłem na te nagrania moja nauka jest 100% lepsza bo twój przekaz w tych nagraniach jest niesamowity masz DAR do tego co robisz i również czuję nie dosyt, po obejrzeniu paru filmików nauka staję się łatwiejsza i twoje lekcje zostają w głowie ! Dziękuję i Proszę o Więcej !
Pozdrawiam- Autor
Dziękuję! 🙂 I bardzo się cieszę, że mogę pomóc w nauce tego pięknego języka. Pozdrawiam!
Witam, ja też rozpoczynam naukę. Czy jest coś o sylabowaniu niderlandzkich wyrazów? Pilnie tego potrzebuję aby nauczyć się poprawnie czytać i wymawiać. Chodzi mi o teorię aby móc używać w praktyce. Sylaby zamknięte i otwarte z tłumaczeniem aby je zrozumieć.