Holandia świętuje Dzień Króla czy Królowej?
Pomarańczowe stroje, peruki, proporczyki, pomalowane twarze. Flagi w oknach. Tłumy na ulicach, placach i stadionach. Wieczorne fajerwerki i hektolitry piwa.
Brzmi znajomo? Wydawać by się mogło, że mam na myśli ważny mecz holenderskiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej (Nationaal Voetbalelftal). Nie tym razem, choć obiecuję, że o holenderskiej piłce jeszcze napiszę.
Do niedawna Holendrzy obchodzili w ten huczny sposób Dzień Królowej (Koninginnedag). 30 kwietnia 2013 nastąpiła zmiana na holenderskim tronie (de troonswisseling): Beatrix ustąpiła na nim miejsca swojemu synowi, Willemowi-Alexandrowi.
Od 2014 w kraju tulipanów, drewnianych chodaków i pysznego sera mamy więc nowe święto: Dzień Króla. Jest to święto państwowe, które wypada 27 kwietnia – w dzień urodzin monarchy.
Jeśli jednak 27 kwietnia wypada w niedzielę, Dzień Króla jest obchodzony dzień wcześniej – w sobotę.
W tym roku nie ma potrzeby przenoszenia obchodów na inny dzień, ponieważ 27 kwietnia to poniedziałek.
W Dzień Króla monarcha, Willem-Alexander (wraz z innymi członkami rodziny królewskiej), odwiedza jedną wybraną gminę (de gemeente) i bierze udział w uroczystościach zorganizowanych na swoją cześć. W 2015 jest to gmina Dordrecht.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o obchodach Dnia Króla, obejrzyj video: „10 interessante feitjes over Koningsdag”.
Bron: rijksoverheid.nl
Dowiedz się więcej o nauce języka z Verbono Zapisz się na dobry kurs językowy